Aktywność - Poradnia

Przejdź do treści
Aktywność fizyczna – sposób na lepsze życie
Warto w ostatnie dni lata skorzystać z ciepłej pogody i wybrać się na rower czy spacer, z boku zamieszczamy mapkę pogody-można na nią zernąć przed wyjścim z domu.Regularne ćwiczenia fizyczne pozwalają na wydłużenie życie poprzez zmniejszenie ryzyka zapadalności na szereg chorób. Równie istotne jest poprawienie jakości życia. Jak wskazują badania, rola aktywności fizycznej w naszym życiu jest bardzo duża. Musimy zatem zwrócić większą uwagę na naszą aktywność, jeżeli chcemy być sprawni fizycznie i zdrowi przez wiele lat.
Dlaczego unikanie siedzącego trybu życia jest ważne
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że brak aktywności fizycznej ma związek z 3,2 milionami zgonów rocznie w skali globalnej.1 Osobom dorosłym zaleca się 150 minut umiarkowanie intensywnych ćwiczeń tlenowych tygodniowo (np. bieg, szybki marsz, pływanie; każda czynność która sprawia, że czujesz ciepło i lekko dyszysz). Dzieci powinny spędzić przynajmniej 60 minut dziennie na aktywności fizycznej. Aktywność fizyczna zmniejsza to ryzyko chorób niezakaźnych, w tym raka piersi i jelita grubego, cukrzycy i chorób układu krążenia (CVD).1 Mimo to ostatnie wyniki badań budzą obawy, że nawet u osób ćwiczących regularnie, istnieje ryzyko zagrożenia związanego z siedzącym trybem życia.

Korzyści wynikające z aktywnego stylu życia
Istnieje wiele korzyści zdrowotnych wynikających z aktywności fizycznej, które dotyczą wszystkich grup wiekowych. Należą do nich:
- Zmniejszone ryzyko chorób serca i układu krążenia na tle miażdżycy
- Lepsza kontrola wagi ciała
- Zdrowe kości
- Niższe ryzyko depresji

Zalecenia dotyczące aktywności fizycznej dla osób dorosłych
Co najmniej 30 minut aktywności fizycznej dziennie o umiarkowanej intensywności przez 5 dni w tygodniu
Lub
Co najmniej 20 minut aktywności fizycznej o dużej intensywności przez 3 dni w tygodniu
Aktywność fizyczna może być dzielona na kilka bloków. Każdy z nich powinien trwać co najmniej 10 minut.
Przez 2-3 dni w tygodniu należy stosować dodatkową aktywność fizyczną, aby wzmocnić mięśnie

Prawidłowa masa ciała
Wartość wskaźnika masy ciała (ang. Body Mass Index – BMI) pozwala zakwalifikować masę ciała do jednej z czterech kategorii: niedowagi, prawidłowej masy, nadwagi i otyłości. Wartość BMI oblicza się dzieląc aktualną wagę ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) pomnożony do kwadratu. Na przykład u osoby, która mierzy 1,82 m i waży 75 kg, wartość BMI jest równa 75 /(1,82)2 = 22,64 kg/m2.
Istnieją następujące kategorie masy ciała w zależności od wartości BMI:

BMI Kategoria
      < 18.5   Niedowaga
18.5 – 24.9   Prawidłowa masa
25    – 29.9   Nadwaga
         30+   Otyłość

Przy stosowaniu BMI warto pamiętać, że ta skala nie uwzględnia ilości tkanki mięśniowej ani tłuszczowej. Zatem te osoby, które są sprawne fizycznie i mają większą masę mięśniową, mogą być zakwalifikowane jako otyłe, podczas gdy większa masa ich ciała jest związana z większą zawartością tkanki mięśniowej, a nie tłuszczu. Eksperci skłaniają się do opinii, że lepszym wskaźnikiem zdrowia i ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych jest zawartość tłuszczu w organizmie, a nie masa ciała. Dlatego wartość BMI powinna być uzupełniana pomiarem obwodu talii, którego wynik wskazuje na zawartość tłuszczu w jamie brzusznej.  Z kolei ilość tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej jest związana z ryzykiem wystąpienia wielu chorób. Im wyższa jest zawartość tłuszczu w jamie brzusznej, tym wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze i chorobę niedokrwienna serca. U zdrowego mężczyzny obwód talii nie powinien przekraczać 102 cm, zaś u zdrowej kobiety – 80 cm.
Informacje pochodzą ze strony http://www.eufic.org/
Wróć do spisu treści